

Kiedy okazuje się, że musimy zmierzyć się z usunięciem zęba, często pytamy czy potrzebny jest lekarz dentysta czy chirurg jamy ustnej. Ekstrakcja zęba bywa skomplikowanym zabiegiem więc ważne jest wybranie odpowiedniego lekarza. Zarówno dentyści, jak i chirurdzy szczękowi mogą dokonywać ekstrakcji, więc skąd wiedzieć, do kogo się wybrać? Odpowiedź zależy od rodzaju zabiegu, który należy wykonać.
Dentysta czy chirurg szczękowy – gabinet stomatologiczny
Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek komplikacje związane ze stanem zdrowia zębów, pierwszym krokiem powinien być kontakt z dentystą. Twój dentysta oceni sytuację, aby ustalić, czy konieczne jest wykonanie inwazyjnego zabiegu chirurgicznego i czy można to zrobić w gabinecie stomatologicznym.
Konsultacje te polegają zazwyczaj na prześwietleniu i badaniu uszkodzonego zęba lub zębów. Następnie dentysta udzieli porady, na temat tego czy może on dokonać ekstrakcji lub czy należy udać się do chirurga szczękowego. Jeśli ząb można usunąć za pomocą znieczulenia miejscowego, większość stomatologów może to zrobić we własnym gabinecie, być może nawet podczas wizyty kontrolnej.
Jeśli dentysta stwierdzi, że konieczna jest wizyta u chirurga szczękowego, najczęściej przekierowuje pacjenta, do godnej polecenia poradni chirurgicznej.
Kiedy udać się do chirurga?
- Uraz – usunięcie zębów w przypadku uderzenia bezpośrednio w tkankę zębową poniżej linii dziąseł staje się dużo trudniejsze niż ich tradycyjne wyrwanie. Zabieg ten zazwyczaj polega wówczas na znieczuleniu ogólnym i przecięciu zębów w jamie ustnej w celu ich usunięcia.
- Korekta struktury twarzy- niewłaściwe umiejscowienie zębów w jamie ustnej może utrudnić stomatologowi przeprowadzenie ekstrakcji bez powodowania dyskomfortu. duże zatoki lub ograniczona ruchomość szczęki wymagają usunięcia zęba/zębów, dla poprawy jakości życia oraz układu szczęki.
- Występowanie zębów pękniętych lub złamanych– zęby, które są już pęknięte lub złamane, mogą w trakcie usuwania pękać w większym stopniu, co wymaga bardziej skomplikowanego zabiegu, podobnego do tego, który jest potrzebny w przypadku poniesienia urazu.
Komplikacje podczas ekstrakcji – podczas niektórych ekstrakcji może się zdarzyć, że coś pójdzie nie tak. Jeśli w trakcie zabiegu okaże się, że ząb ma złożone korzenie lub pęknięcia, do całkowitego usunięcia tkanki kostnej niezbędna jest pomoc wykwalifikowanego chirurga. Należy jednak pamiętać, że zabiegi usuwania zębów przeprowadzane są często i naprawdę rzadko kończą się niepowodzeniem.
Podsumowując – w przypadku wystąpienia jakichkolwiek chorób jamy ustnej należy bezzwłocznie udać się do gabinetu stomatologicznego, jeśli zmiana jest poważna, pacjent zostaje przekierowany, do chirurga szczękowego, który udziela niezbędnej pomocy.