Zaćma i jaska - podobieństwa i różnice

blog_2

Najczęściej zaćmę i jaskrę traktuje się jako takie problemy zdrowotne, które stawia się tak naprawdę jednym rzędzie. Tak naprawdę wiemy, że chodzi o choroby oczu, ale nie zdajemy sobie sprawy z tego jak szerokie jest ich podłoże i jakich części oka one dotyczą.

Powstawanie Jaskry

Gdy chodzi o zaćmę to mamy problem ze zmętnieniem soczewki, natomiast jaskra jest wywołana przez zbyt wysokie ciśnienie, które pojawia się wewnątrz naszej gałki ocznej i przez nie dochodzi o uszkodzenia nerwów wzrokowych. Podobnie jak w przypadku zaćmy tak samo przy jaskrze można mówić o tym, że będzie to choroba wrodzona albo nabyta. Jeśli chodzi o zaćmę to nie ma możliwości wykonania innego leczenia niż operacyjne. Natomiast w przypadku jaskry można stosować zarówno leki jak i metody chirurgiczne. W przypadku obu tych chorób ostateczny efektem zaniedbań może się stać nawet ślepota, dlatego trzeba szczególnie na to uważać.

Zaćma

Zaćma może się stać konsekwencją cukrzycy, urazu oka czy silnego promieniowania. Zaskakujące może być to, że zaćma pojawia się niekiedy nawet w momencie stosowania sterydów, szczególnie gdy to stosowanie będzie długotrwałe. Obecnie naukowcy mówią także o zaćmie starczej, w której zmętnienie jest postrzegane jako coś normalnego w pewnym wieku. Objawy zaćmy Zaćma może się stać niekiedy problemem, który będzie powikłaniem po jaskrze. Jeśli mamy do czynienia z zaćmą nabytą to będzie charakterystyczne to, że stopniowo będzie bledła źrenica. Natomiast przy wrodzonej chorobie źrenica będzie całkowicie biała. Chorzy na początku mają problem z tym, że obraz jest zamglony oraz zamazany. Często pojawiają się także problemy, które wynikają z trudności w ocenie odległości. W przypadku dzieci zaćma prowadzi do innych problemów. Niekiedy pojawia się zez czy oczopląs. Dorośli orientują się, że z ich oczami dzieje się coś złego w momencie, gdy mają problemy z poruszaniem się. W przypadku jaskry jest wiele różnorakich czynników, które mogą zwiększać, że pojawi się taki problem.