Symptomy jaskry wrodzonej

blog_2

Jaskra wrodzona z definicji będzie się pojawiała w momencie narodzin dziecka. Choroba będzie diagnozowana zaraz po porodzie, albo bardzo krótko po tym. Najczęściej jaskrę wrodzoną rozpoznaje się już w ciągu pierwszego roku życia po narodzinach.

Czasami jednak objawy jaskry są zauważone dopiero nieco później. Choroba będzie się charakteryzować tym, że rozwija się kąt przesączania i jest problem z odprowadzaniem płynów z oczu. Niewłaściwy kąt sprawia, że oko ma problem z normalnym funkcjonowaniem. Płyn jest stale wydzielany, ale niestety kanaliki nie odprowadzają go odpowiednio i rośnie ciśnienie, co może prowadzić do uszkodzenia nerwu optycznego. To zaś powoduje pogorszenie wzorku. Około trzy czwarte osób, które mają problemy z jaskrą ma tą chorobę w przypadku obu oczu. Jaskra wrodzona częściej będzie atakować chłopców. Jest to jednak stosunkowo rzadka przypadłość, gdy chodzi o wrodzoną chorobę. Mimo tego jeśli się pojawia to rzeczywiście będzie to wpływać na rozwój narządu wzroku. Wczesne wykrycie jaskry będzie pozwalało na pracę nad narządem wzroku u dziecka w dalszej perspektywie.

Nadmierne łzawienie oczu Objawy jaskry to nadmierne łzawienie, wrażliwość na światła czy zaciskanie i drżenie powiek. Czasami niemowlę szybko będzie wykazywać te symptomy i wtedy trzeba się udać do lekarza na szybką konsultację. Kiedy zgłosić się do lekarza z podejrzeniem jaskry? Lekarze starają się zauważyć, że nie powinno się czekać na taki moment, w którym problemy ze wzrokiem będą się nasilać. Jaskra otwartego kąta będzie powodować niewiele objawów do momentu, w którym wzrok będzie uszkodzony. Jeśli chce się wykryć ten problem odpowiednio szybko to na pewno trzeba prowadzić stałe badania, by znaleźć ten problem jak najszybciej. Powyżej czterdziestego roku życia trzeba już prowadzić badania regularnie, by jak najszybciej wykazać, że taki problem rzeczywiście istnieje. Również wiek między 20-39 to okres, w którym można mówić o zagrożeniu jaskrą. Należy pamiętać, że również takie objawy jak ból oczu, brwi, zamazanych obraz, nudności czy ból głowy mogą być znakiem, że pojawia się atak jaskry zamkniętego kąta. Takich symptomów oczywiście nie powinniśmy lekceważyć, wtedy konieczna stanie się szybka wizyta u lekarza.