

Kolor skóry ludzkiej jest zróżnicowany – od najciemniejszego brązu po najlżejsze odcienie. Pigmentacja skóry jest wynikiem genetyki, będącej produktem obu składów genetycznych biologicznych rodziców. W ewolucji, pigmentacja skóry u ludzi rozwijała się w wyniku procesu naturalnej selekcji, mającej na celu przede wszystkim regulację ilości promieniowania ultrafioletowego przenikającego przez skórę, kontrolując jej działanie biochemiczne.
Rodzaje przebarwień skóry i ich leczenie
Rzeczywisty kolor skóry różnych ludzi jest wpływ wielu substancji, chociaż jedną z najważniejszych substancji jest melanina pigmentowa. Melanina wytwarzana jest wewnątrz skóry w komórkach zwanych melanocytami i jest głównym wyznacznikiem koloru skóry u ludzi o ciemniejszej skórze. Kolor skóry osób o jasnej skórze zdeterminowany jest głównie przez niebieskawo-białą tkankę łączną pod skórą właściwą oraz przez krążącą w żyłach skóry właściwej hemoglobinę.
Kolor czerwony leżący u podstaw skóry staje się bardziej widoczny, zwłaszcza w twarzy, gdy w wyniku ćwiczeń fizycznych lub stymulacji układu nerwowego (anger, lęk), arteriole rozluźniają się.Kolor nie jest całkowicie jednorodny w całej skórze; na przykład skóra dłoni i podeszwy jest jaśniejsza niż większość innych skór, co jest szczególnie widoczne u osób o ciemniejszej skórze.
Leczeniem przebarwień skórnych zajmuje się białostocka klinika medycyny estetycznej Estimed.
Przyczyny powstawania przebarwień skórnych
Istnieje bezpośrednia korelacja między geograficznym rozmieszczeniem promieniowania ultrafioletowego (UVR) a rozmieszczeniem rodzimej pigmentacji skóry na całym świecie. Obszary, na których występują większe ilości promieniowania UVR, zazwyczaj położone bliżej równika, mają zwykle ciemniejsze populacje skóry. Obszary położone z dala od obszarów tropikalnych i bliżej biegunów mają mniejszą intensywność promieniowania UVR, co znajduje odzwierciedlenie w populacjach o lżejszej skórze.
Naukowcy sugerują, że populacje ludzkie w ciągu ostatnich 50.000 lat zmieniły się z ciemnoskórej skóry na jasną i odwrotnie, ponieważ migrowały do różnych stref UV i że tak poważne zmiany w pigmentacji mogły nastąpić w ciągu zaledwie 100 pokoleń ( 2.500 lat) poprzez selektywne zamiatanie. Naturalny kolor skóry może również ciemnieć w wyniku opalania na skutek działania promieni słonecznych.
Główną teorią jest to, że kolor skóry dostosowuje się do intensywnego nasłonecznienia, aby zapewnić częściową ochronę przed frakcją ultrafioletową, która powoduje uszkodzenia, a tym samym mutacje w DNA komórek skóry. onadto zaobserwowano, że przeciętnie dorosłe kobiety są znacznie lżejsze w pigmentacji skóry niż mężczyźni. Kobiety potrzebują więcej wapnia podczas ciąży i laktacji. Organizm syntezuje witaminę D z światła słonecznego, która pomaga wchłaniać wapń. Kobiety wyrosły na lżejszą skórę, dzięki czemu ich ciała wchłaniają więcej wapnia.