O czym świadczy ból oka?

blog_2

Rodzaj bólu oka, paradoksalnie wydaje się być pomocny w zdiagnozowaniu jego źródła. Po cechach charakterystycznych bólu można rozpoznać chorobę.

W przypadku jaskry, można mówić o promieniowaniu bólu w okolice czoła. Gdy dokucza nam ból powierzchniowy w wielu przypadkach mamy do czynienia z chorobami spojówek, rogówki lub twardówki. Dyskomfort w okolicach powiek, bardzo często sugeruje ich ropne zapalenie lub woreczka łzowego. Ból w okolicach oczodołów może nam sugerować, że pojawia się problem z nerwem trójdzielnym lub też z innymi nerwami, które znajdują się w tej okolicy. Syndrom suchego oka, zapalenie błony naczyniowej, jaskra czy zapalenie nerwu wzrokowego, te choroby również są bardzo często sygnalizowane przez ból oka. W przypadku zapalenia oka, bardzo często ma ono źródło w alergii, wtedy leczenie ogranicza się jedynie do zakraplania oczy specjalnym specyfikiem. Mała ilość łez bądź też ich niewłaściwy skład, to charakterystyczne symptomy kolejnych zaburzeń funkcjonowania zmysłu wzroku.

W sytuacjach, gdy we łzach znajduje się więcej wody, istotną kwestią jest stosowanie kropli, które mają za zadanie oko nawilżyć tak jak sztuczne łzy. Zapalenie błony naczyniowej, nierzadko ma również źródło w zapaleniu jamy ustnej czy też migdałków, które jest wynikiem infekcji bakteryjnej - tu, nieodłącznym elementem kuracja antybiotykowa. Jednak do najczęściej występujących wad oczu należy zaliczyć jaskrę, co charakterystyczne rośnie wtedy ciśnienie w gałce ocznej. Leczenie opiera się na na podaniu preparatów mających na celu obniżenie ciśnienia oka. Bardzo często, przyczyną bólu są ciała obce, które dostają się do oka. Wtedy też, konieczny jest zabieg usunięcia drobinki, nierzadko po nim pacjent odczuwa światłowstręt - by zminimalizować dyskomfort stosuje się suche opatrunki.