

Zapalenie krtani jest stanem zapalnym krtani (skrzynki głosowej). Objawy często obejmują chrypkę i mogą obejmować gorączkę, kaszel, ból z przodu szyi i kłopoty z połykaniem. Zazwyczaj trwają one mniej niż dwa tygodnie.
Zapalenie krtani uznaje się za ostre, jeśli trwa krócej niż trzy tygodnie, a przewlekłe, jeśli objawy trwają dłużej niż trzy tygodnie. Przypadki ostre zazwyczaj zdarzają się jako część wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych. Inne przyczyny to inne infekcje i urazy, takie jak kaszel. Przypadki przewlekłe mogą wystąpić z powodu palenia tytoniu, gruźlicy, alergii, refluksu kwaśnego, reumatoidalnego zapalenia stawów lub sarkoidozy. Mechanizm bazowy polega na podrażnieniu sznurków głosowych.
Więcej o zapaleniach gardła i krtani, oraz o poradach laryngologicznych w tym wpisie: medsen.pl/laryngologia/choroby-gardla/zapalenie-krtani/
Do objawów, które mogą wymagać dalszych badań, należą: naparstnica, historia radioterapii szyi, kłopoty z połykaniem, czas trwania powyżej trzech tygodni i historia palenia tytoniu. Jeśli obecne są oznaki, sznurki głosowe powinny być badane laryngoskopią. Inne schorzenia, które mogą wywołać podobne objawy to zapalenie nabłonka, krupup, oddychanie obcym ciałem i rak krtani.
Ostra forma zapalenia krtani i gardła – laryngolog radzi
Forma ostra zazwyczaj sama się poprawia. Odpoczynek i odpowiednia ilość płynów może pomóc. Antybiotyki na ogół nie wydają się być przydatne w ostrej postaci. Postać ostra jest powszechna, podczas gdy forma przewlekła nie występuje. Postać przewlekła występuje najczęściej w średnim wieku i jest częściej spotykana u mężczyzn niż kobiet.
Podstawowym objawem zapalenia krtani jest chrypka. Ponieważ zapalenie krtani może mieć różne przyczyny, inne objawy i objawy mogą się różnić.8. Mogą one obejmować:
- Suchy lub bolesny gardło
- Kaszel (zarówno czynnik przyczynowy, jak i objawy zapalenia krtani)
- Częste usuwanie gardła
- Zwiększona produkcja śliny
- Dyspagia (trudność połykania)
- Czucie opuchlizny w okolicy krtani (odporność z przodu szyi)
- Globus gardło (podobne do grudy w gardle)
- Objawy zimna lub grypopodobne (które, podobnie jak kaszel, mogą być również przyczyną zapalenia krtani)
- Puchnięcie węzłów chłonnych w gardle, klatce piersiowej lub twarzy
- gorączka
- Ogólny ból mięśniowy (mialgia)
- Krótkie oddechy, głównie u dzieci
Wizyta u laryngologa powinna mieć miejsce także po wyleczeniu problemu. Jest to ważne ze względu na kontrolę. Laryngolog często zleca badania, które potem analizuje z nowymi wynikami.